Světla do vody

Svítit s dobrým výsledkem při natáčení a focení není snadné. Nutností je používat světla nebo blesky se širokým úhlem osvitu. Nejlepší je, když osvítí celou plochu snímaného předmětu stejnoměrně.

Bodová světla způsobují přesvícení osvětlované oblasti. Ani použitím širokého světla však není ještě vyhráno. Mezi objektivem a snímaným předmětem plave spousty částic. Naše světla je musí osvítit pouze tak, aby se zobrazily na fotce nebo filmu co nejméně. K tomu je zapotřebí umístit světla co nejdále od objektivu a natočit je na správný úhel osvitu. Světlo z lampy nebo blesku umístěné těsně u objektivu osvítí většinu plovoucích částeček ve vodě mezi objektivem a zaznamenávaným předmětem.

Ty jsou pak jasně viditelné na fotografii nebo filmu. Musíme si uvědomit, že objektiv snímá odražené světlo z našich lamp. Světlo se při odrážení chová podobně jako např. kulečníková koule. Úhel odrazu se rovná úhlu dopadu. Světlo, kterým posvítíme rovnoběžně s objektivem, nám osvítí hlavně nečistoty. Úplně nejhorší je používat vestavěný blesk u kompaktních fotoaparátů. Blesky a světla je proto nutné umístit na ramena do co největší vzdálenosti od objektivu. Čím delší ale ramena jsou, tím se nám s nimi hůře plave. Nejvýhodnější je svěřit světlo nebo blesk osvětlovačům. Osvítí částečky pouze z boku a odražené světlo nevnikne do objektivu. Podstatné množství světla osvítí námi požadovaný předmět. Pozor, musíme také dát na odražené světlo od lesklých předmětů. Ani tady nesmí být světlo nastavené tak, aby odražené světlo mířilo přímo do objektivu. Např. lesklé šupiny ryby mohou při špatně zvoleném úhlu osvitu způsobit nepříjemné přesvětlení natáčeného objektu.

Pozornost se musí věnovat i vedlejšímu tenkému paprsku světla vycházejícího z většiny lamp. Tento paprsek se nesmí dostat před objektiv. Největší neplechu způsobí hlavně při svícení v noci. Takové lampy se musí v noci posunout až za osu objektivu. To neplatí při použití nových Multi LED světel, které takový paprsek nemají. S takovými se může v případě potřeby svítit vpředu před objektivem i v noci.

 

Blesk nebo světlo?

Pro focení se budete určitě rozhodovat, jestli použít blesk nebo světlo. Zákonitosti o směru záblesku a polohy blesku jsou stejné jako u světel. Komerčně dostupná světla nebudou nikdy tak silné jako záblesk z blesků, ale nově nabízené výkonné multi LED čipy se svoji sílou světla bleskům hodně blíží. Někteří uživatelé je nazývají jako stálý blesk. Za poslední rok používání LED světel vzniklo již mnoho zajímavých fotografií, které posunují možnosti pořizování fotografií zase do jiných dimenzí. Velkou předností je věrné podání barev, kontrola osvětlené plochy atd. Pomocí lampy můžete kontrolovat množství a směr osvitu v hledáčku po celou dobu focení ve dne i v noci. Výsledek po záblesku lze zkontrolovat až po vyfocení. V noci máte usnadněné ostření a zarámování obrazu, což je pouze s bleskem mnohem komplikovanější. Nejvýhodnější se může zdát kombinace světla i blesku. Zaručeně nejlepší výsledky se dosahují za pomoci osvětlovačů, kteří svítí nebo bleskají z mnohem větších úhlů k objektivu nebo i zcela proti. Není pravidlo, čím silnější blesk nebo zdroj světla tím lepší výsledek. Je třeba se zamyslet, jestli musí být osvětlená celá scéna, pracovat se stíny, odrazy v hladině, přirozeným svitem a podobně. Většina fotoaparátů má dnes ve výbavě i video s výbornými parametry. Aby jste mohli dokonale využít i  možnost pohyblivého snímání, bez dobrého a silného světla se neobejdete.

 

Foto s bleskem                                 Foto se světlem Multi LED čip 50W:

 

Foto bez použití světla                           Foto se světlem                       Foto s halogenovým světlem:

 

Foto bez použití světla                         Použití bodového světla            Použití halogenového světla:

 

                                                           Použití vestavěného blesku:

 

                                                Věrné podání barev při použití světla LED:

 

Video - rozdíl stínů při střídání pravého i levého světla. Svíceno LED 50 W 14,8V:

{youtube}sQZF5-2U18I|644|390{/youtube}

 

Video - rozdíl osvitu z různých stran. V řece ve slunečném dni, viditelnost 3m, mléčná voda. Svíceno LED 50 W 18,5V:

{youtube}odsMFUwWwQc|644|390{/youtube}

 

Video - rozdíl obrazu se světlem a bez něj. V řece ve slunečném dni, viditelnost 2m, mléčná voda. Svíceno LED 50 W 18,5V:

{youtube}KpqkdWORn7o|644|390{/youtube}

Novinky

Aktuálně je většina filmů ke zhlédnutí na YouTube:

Snmek obrazovky 2024 01 23 161321

Doporučujeme

Premira Krkonose pozvnka