Světla do vody

Jaký zvolit úhel vyzařování světla

Svítit pod vodou není tak snadné jako na vzduchu. Do kužele světla vycházejícího z baterky se nám „pletou“ plovoucí částečky, kal, nečistoty, drobní živočichové aj. Ty potom silně ovlivňují viditelnost ve vodě i účinnost potápěčských svítilen.

Úzký úhel světla. (10-20 st.)

Úzký úhel světla je výhodný pro klasické svícení při potápění. Úzký kužel světla výborně proniká do dutin, jeho výkon je soustředěný na malou plochu a tak lze svítit i do dálky. Silná světla (HID) mohou pomoci i pronikat svým dosvitem i za hranici viditelnosti ve vodě.

Například na dně je pouhým okem vidět zhruba 8m. Světlo s úzkým kuželem (>10 st.), ale dokáže ještě prosvítit několik metrů vody za hranicí této viditelnosti. Pomůže vám odhalit vzdálené ryby, kolegu nebo předměty, které jinými světly už vidět nejsou. Nevýhodou může být přesvícený bod na světlém terénu, který může v noci potápěče oslňovat. Jsou nejlepší variantou pro svícení do kalných vod.

Není ale pravda čím užší kužel světla tím lepší. S přibývajícim počtem Lumen, nebo jednoduše se stále silnějšími žárovkami už není potřeba soustředit tok světla do jednoho bodu a využít tak jeho sílu jako tomu bylo u starých typů světel. Silná světla je možné využít na osvětlování větší plochy než jednoho ostře ohraničeného bodu. Nová světla LED dokáží osvítit mnohem větší plochu tak dokonale, že poskytnou mnohem lepší světelný komfort při osvětlování pod vodou. Světlo je tak silné, že kdybychom ho usměrnili tak jako např. HID výbojky bude ve vodě jen oslňovat. Jako příklad mohu uvézt Světelné dělo, které má zhruba 2800-3000Lm a při ponoru v noci už na světlých plochách potápěče oslňuje. Kdybychom použili jako zdroj světla Multi LED čip 5000Lm a usměrnili ho do stejně úzkého parsku světla nebude potápěč nic vidět. Silně přesvícený kruh nutí přivírat oči a  potápěče jen oslňuje. Rozdíl tmavé a osvětlené oblasti je už tak velký, že se tak silné světlo nedá použít. Nová světla LED (20°) mají také soustředěný bod do středu, ale už nemají ostře ohraničený světelný bod uprostřed. Jejich intenzita postupně plynule slábne. Taková světla neoslňují a nebrání skvělému výhledu ani v kalné vodě. Jsou dnes nejlepší variantou běžného svícení ve vodě.

Ostře ohraničený bodový osvit se  nedá použít pro natáčení nebo focení. Bodové osvětlení zcela určitě vypálí na fotografii nebo filmu přesvětlenou oblast v obraze.

Světla s širokým kuželem ( 90-120 st.)

Světla s širokým kuželem jsou na klasické svícení naprosto nevhodná. Nedokážou osvítit předměty v dálce. Jejich kužel světla osvětluje mnoho plovoucích částeček před očima, které pak brání rozeznat terén v dálce. Taková světla se používají výhradně jen na focení a natáčení pod vodou.

Světla s kuželem světla 50-60 st.

Určitým kompromisem jsou světla, která mohou za jistých podmínek osvítit dostatečně terén i je použít na osvětlování při focení. Jejich světlo je výhodné při použití na kratší vzdálenosti, neoslňuje, není soustředěné do jednoho místa, osvítí větší plochu. Nejsou vhodné na osvit do dálky. Taková světla je výhodné používat ve vrakovém potápění, při ponorech v moři apod. Není vhodné je montovat na přilbu nebo na hlavu do blízkosti očí. Osvícené plovoucí částečky ve vodě potom brání očím rozeznat terén. Nejlepší je svítit z ruky. Čím dále svítíme od očí, tím lépe vidíme.

Novinky

Aktuálně je většina filmů ke zhlédnutí na YouTube:

Snmek obrazovky 2024 01 23 161321

Doporučujeme

Oficiální trailer k přírodopisnému filmu KRKONOŠE - živá pokladnice přírody